Jak se dělá Garrettův luk?

thiefVíte, co obnáší vyrobit funkční samorozkládací Thiefův luk a zdánlivě lákavá práce výrobce herních relikvií? Jestli ne, prosím seznamte se..

Tohle je Martyn z Landstalker Props, který postavil svou vlastní verzi hlavní Garrettovy zbraně a jehož luk se stal součástí vítězného převleku na Eurogamer Expo.

Výhra na prestižní soutěži herních kostýmů pochopitelně nezůstala dlouho bez odezvy a 36 letého Martyna, který se věnuje výrobě herních předmětů vyzpovídali osobně z Eidos Montreal. V článku přinášíme nejzajímavější část rozhovoru.

Nyní můžete nahlédnout do jeho tvůrčího procesu:

Proč jsi se rozhodnul vyrobit Garretův luk?

Přítel se mě zeptal, zda bych podobný luk dokázal vyrobit k jeho kostýmu a ukázal mi video na Youtube (video uvedené výše, pozn.) , kde kovárna Les Forges de Montreal dělá tento luk pro vás Eidos-Montreal. 🙂 Na a po krátkém přemýšlení jsem se rozhodl, že je to projekt, který bych rád udělal. Je to luk a vystřelovací, takže jsem ho prodal skoro hned.

Co všechno musíš naplánovat, než si poprvé ušpiníš ruce?

Tento projekt začínal jako většina dalších, spoustou bádání 🙂 Několik nocí jsem strávil u počítače, tiskl obrázky z videí a dělal nějaké základní plány měřítka. Věděl jsem, že kovový luk by byl příliš těžký a navíc nemám přístup k řezacím nástrojům v potřebném rozsahu, takže jsem nakonec zvolil kombinaci MDF desek, plastu a dalších menších kovových částí, které jsou pro tento účel nejlepší volbou.

Následuje ukázka jednotlivých kroků výroby:

Návrh Garrettova luku
Návrh Garrettova luku

S plány některých součástí a jinak už jen spoustou nápadů v hlavě jsem se pustil do vyřezávání jednotlivých dílů z MDF a plechů. Původně jsem chtěl luk roztahovat písty a skládal jsem na to různé díly z trubek a hliníkových tyčí. Jednalo se o variantu s vnitřní pružinou, ta se ale ukázala díky malé pohyblivosti zcela neúčinná a tak přišel plán C. Tím bylo vedení pružin přímo pod přídí každé z vidlic, takže nakonec jsem měl dva samostatné hlavní díly, které se pohybují v hlavní části rukojeti pomocí dvou velkých šroubů a několika průchodek, které řídí všechno správným směrem.

Královna je pod kolečkem ;)
Královna je pod kolečkem 😉

Měděný disk „A“ to jsou 2 penny – mince s pryskyřicí na královnině tváři. Omlouváme se Vaše Veličenstvo 🙂 Menší hliníkové kolo je jedním z pouzder. Když už bylo všechno co je pohyblivé správně, byl čas přijít na to, jak na západky uvolnění a spuštěcí mechanismus.

Vniřní mechanismus luku
Vniřní mechanismus luku

Větší  vidlice jsou drženy zuby s velkým mosazným háčkem a dvě dlouhé mosazné tyče slouží k jejich vytáhnutí. Čtvercová trubka uvnitř vyčnívá přes mosazný háček a je k němu připojená spoušť. To byla ta horší část celé práce. Pak jsem přidal tenčí části vidlic na konec luku a to byla ta chvíle, kdy to celé začalo skutečně připomínat luk.

Základní verze
Základní verze ready

Tato fotka ukazuje tyče, které drží tenčí vidlice na koncích a pružiny, které je přidržují. Tyto vidlice jsou také drženy jednoduchým mosazným hákem, který na ně tlačí až do jejich uvolnění.

Vidlice luku
Vidlice luku

Luk ve smyslu spouště a složení x rozložení již fungoval a měl základní tvar, ale bylo nutné přidat potřebné detaily. Koncovky vidlic a kolečkové kladky byly další na řadě. Samotná zakončení vidlic jsem dělal z 6mm hliníku, napadlo mě, že by měly vypadat více jako ruční práce a ve skutečnosti to nakonec byla jedna z těch pěkných věcí o stavbě luku. Garrett potřebuje vypadat trochu drsně a jelikož některé rekvizity vypadají jako by právě vyšly z továrny, nebylo třeba být precizní či opatrný.

Rozložení luku funguje
Rozložení luku funguje

Všechny díly nyní byly hotové já se pustil do testování povětrnostních vlivů na luk. Použil jsem velmi technický proces, zahrnující házení lukem na terasu, mlácení do něj řetězem a napadání pilníkem. Musím říct, že po všech těch technických problémech s lukem to bylo velmi terapeutické. 🙂 (To ti věřím, kámo)

Detail kladky
Detail kladky

Je čas na malování. Základní nátěr byl na bázi stříbra, po čemž jsem znovu sestavil luk, abych ověřil, že stále vše funguje. Ale to on ne. Síla nátěru zadřela celý luk a tak jsem to musel trošku povolit a nastavit větší toleranci.
Nemohl jsem dokumentovat závěrečné fáze, bylo už 02:30 a zbývalo jen pár hodin do zahájení Eurogamer Expo. Trigger – mosazný výstupek, který vidíte uprostřed luku je řez z mosazného listu, který byl zahřátý a ohnutý je spouštěčem rozložení luku.

Uprostřed zlatý Trigger - spoušť
Uprostřed zlatý Trigger – spoušť rozložení

Jaká část luku byla nejvíce frustrující na sestavení?

Nejtěžší bylo pracovat bez jakýchkoliv skutečných plánů a nebylo ani moc screenshotů ukazující luk z blízka. Herní designéři se pochopitelně moc nestarají o to, jak spojit jednotlivé komponenty ve skutečném světě, prostě si mohou představit všechny ty druhy fantastických zbraní a brnění, bez ohledu na možnou funkčnost mimo hru. Mnoho částí, pokud by byly sestaveny ve správném měřítku nebude mít ve skutečnosti vůbec žádnou funkční integritu, takže bylo potřeba neustále improvizovat. To je ale také to, co je na té práci tou obohacující součástí. Stále se učím něco nového, každý den a z každého projektu.

Detail napínacího mechanismu
Detail napínacího mechanismu

A co bylo nejzábavnější na tomto projektu?

Jak to skvěle funguje! Mnoho tvůrců podobných věcí se přímo vyhýbá pohyblivým součástem a já je fakt chápu, chacha 🙂 Hledání koncepce s chutí na vše přijít, zjistit jak na to, to byl skutečně skvělý pocit!

Kde jste luk předváděl a jaké byly reakce fanoušků?

Luk použil můj kamarád v převleku Garretta na Eurogamer Expo v Londýně a získal první místo v soutěži převleků. Každý kdo ho viděl byl zcela ohromen a chtěl se s ním hned seznámit. Reakce byla velmi pozitivní!

Vítězný převlek Eurogamer Expo
Vítězný převlek Eurogamer Expo

Jaký bude tvůj další projekt?

Byl jsem pověřen Ubisoftem, abych sestrojil bambitku pro Assassin´s Creed IV na oficiální noční zahájení prodeje, práce budou dokončeny během následujícíh pěti dnů.Dokončuji také ramenní věž a hasák pro Team Fortress 2. A spousta dalších věcí je na cestě! 🙂

Pistole pro Assassin´s Creed IV
Pistole pro Assassin´s Creed IV

No, musíme uznat, že je to borec, vytvořit takový luk bez profi nástrojů a profi plánů jako měli oficiální tvůrci luku z videa, a dělat jen dle screenshotů z videjí a obrázlů – respekt! Další Martynovy herní relikvie můžete sledovat na jeho Facebook stránkách zde.

Kolik by jste byli schopni dát peněz za takovýto luk? Kupujete vůbec někdo nějaké herní relikvie, itemy, propsy? Pochlubte se v komentářích! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *