Garrett ve Thiefovi 4 má nový hlas. Co na něj říkáte?

thiefPokud něco zcela neodmyslitelně patřilo ke Garrettovi, jakého jsme doposud znali, byl to jeho kradmě zastřený a skvěle cynicky – jízlivý hlas, který mu doposud propůjčoval dabér Stephen Russell.

Zkušení hráči dobře vědí, že zvuky, hudba a dabing postav někdy bývají pro skvělý herní zážitek zcela klíčové a tak se není co divit jejich zděšení, když Eidos Montreal oznámil, že Thiefa 4 už nebude namlouvat Stephen Russell. Byl to právě jeho geniální hlas, kterým k nám Garrett promlouval všechny předchozí díly..

Připomeňte si hlas Stephena Russella ve Thiefovi 3: Deadly Shadows

Co nevítané změně říkali fanoušci? Podívejte se na jejich dopis šéfům Eidosu Montreal:

“ Bylo nám slíbeno, že budeme hrát za Garretta. Hlas jsme obdrželi, je to on – Stephen Russell, dabér hlasu pro první tři hry Thiefa. To on definoval Garretta. Garrett nemá pravou tvář, je to jeho charakteristický hlas, který z něj dělá to, kým je. Jeho změnou mu vytvoříte úplně jiný charakter.

Všichni jsme přivykli k tomuto hlasu v průběhu mnoha dobrodružství, přepadení a loupeží. Bez nich bude Garrett prostě jen podvodník svého vlastního já. Umělý Garrettův dvojník. A tak žádáme vývojáře..Prosím, dosaďte Stephena zpátky?!

Někomu by se to mohlo zdát jako drobnost, ale není to tak. Nenechte Zloděje jít stejnou cestou, jakou šel Splinter Cell, který měl hlavní postavu nahrazenu novým hercem po pěti hrách. Je to jako políček do tváře. Jsme zvyklí na na Garrettův charakter. Neberte nám jej. Stephen je základní součástí série Thief.. „

Stephen Russell - nyní již bývalý dabér Garretta série her Thief 1-3
Stephen Russell – nyní již bývalý dabér Garretta série her Thief 1-3

Vidíte tady, jak obrovskou základnu fanoušků má Thief? I po 10 letech od posledního dílu, neuvěřitelné!

Proč změna hlasu po tolika letech, ptáte se? Za vším hledej techniku! Je jasné, že doby, kdy grafik všechny pohyby, mimiku i stíny kreslil ručně, jsou nenávratně pryč. Thief 4 musí být poplatný době svého vzniku a od posledního dílu před 10 lety ušel vývoj v technologiích už mílové kroky.

I přesto, že Eidos Montreal nebral názory fanoušků na lehkou váhu, nemohl ustoupit a  tvrdí, že starší hráči svůj neotřesitelný postoj o zachování statusu quo v podobě dabingu Stephena Russella nebo jakýchkoliv změn, budou řešit hráči tak jako tak. Snímání herců bylo v plném proudu již před několika měsíci, takže ani petice hráčů, na které se sešlo více jak 2000 podpisů za zachování Stephena už nejspíš nemohla nic změnit..

Podívejte se na oficiální vyjádření, odpovídal audio ředitel Jean-Christophe Verbert

Byl Stephen Russell vůbec někdy zvažován pro roli Garretta?

“ Stephen byl zvažován dokonce velmi intenzivně. Ve skutečnosti jsme ho opravdu měli u některých předběžných nahrávání vokálů.  Víte, být schopen zachytit hlas ve stejnou dobu jako probíhá pohyb aktérů a jejich mimika, když to všichni herci opravdu hrají, přináší mnohem přesvědčivější zážitek než tradiční technologie, kdy se smíchá záznam postav a dialogu zvlášť a pak se to navzájem oživuje všechno později ručně.“

“ S novým vizuálním pojetím Garretta bychom vytvořili, jak jsme zjistili, něco nesourodého, prostě jsme nemohli ignorovat novou koncepci postavy se současným hlasem Stephena. „

    “ Chcete-li odpovědět na vaši otázku přímo, dabér který hrál Garretta musel být schopen provádět své vlastní kousky. Garrett je opravdu atletický typ chlapa. Mohli jsme vložit Stephenův hlas přímo z akční scény a přidat kaskadérské kousky někoho jiného, ale to se nejeví jako přirozené. Opravdu by nedávalo žádný smysl zachycení hlasu při plném výkonu postavy pro někoho jiného, než je naše hvězda. „

Thief 4 motion capture
Thief 4 natáčecí scéna a snímání pohybů pomocí technologie Motion capture

Jaké jsou výhody snímání při skutečném hraní?

“ Realističnost, zachycení celého výkonu herce najednou, to je něco úplně jiného – hlas, pohyby a obličejové animace, to vše nahrajete na jeden zátah. Všichni herci nosí plné mocap obleky, včetně mikrofonu, přilby a sledování obličeje kamerou a natáčíme celou scénu s každým charakterem, všechny najednou.

Chceme Zloděje udělat opravdu bohatého, podat příběh právě co nejpřesvědčivěji a uvěřitelným způsobem, to je dle našich zkušeností opravdu to nejdůležitější..“

„Jsme rozhodně velkými fanoušky práce Stephena v sériích Thiefa. Ale když přišlo na věc, nakonec jsme si uvědomili, že ponechat Stephena jako hlas Garretta jen kvůli naší nostalgii by bylo jako chtít obsadit Seana Conneryho opět v nových filmech o 007.. Je to hezká myšlenka, ale upřímně řečeno, kromě té nostalgie by to nedávalo jiný smysl. „

No, smysl to dává, pokud už dosavadní dabér Stephen Russell nemohl předvádět atletické kousky snímání postavy pomocí technologie Motion capture (mocap), kterou byl celý Thief 4 nasnímán, byla změna zřejmě nevyhnutelná..

Novým hercem-dabérem Thiefa 4 se tak stal Romano Orzari

Romano Orzari jako Thief 4
Romano Orzari jako Thief 4

Orzari, který dle svých slov cítí respekt ke slavné herní sérii a pokusil se ze sebe vydat to nejlepší..Jak se mu to povedlo se můžete přesvědčit v jeho prvním traileru..

Nový Garrettův hlas od Romana Orzariho

A co na Orzariho říkáte? Bude jeho hlas důstojným nástupcem Stephena Russella? Já si myslím, že je na jedničku a Garrett neztratí nic ze svého „hlasového charisma“. Podle toho jak Orzari na fotce vypadá, by Thiefa mohl zahrát klidně i ve skutečnosti 🙂  Podělte se i o své dojmy v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *